Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 założeń minimalizmu, które warto wykorzystać, aranżując swoje mieszkanie (nawet jeśli "mniej znaczy więcej" to nie Ty)

2020-10-01
5 założeń minimalizmu, które warto wykorzystać, aranżując swoje mieszkanie (nawet jeśli "mniej znaczy więcej" to nie Ty)

Na czym tak naprawdę polega modny minimalizm we wnętrzach? Jak oczyścić przestrzeń z nadmiaru i czuć się w niej lepiej? W dzisiejszym wpisie omówimy zasady rządzące w aranżacjach minimalistycznych i zastanowimy się wspólnie, czy ten kierunek nie jest przypadkiem najlepszym pomysłem dla Ciebie i Twojego domu!

Styl minimalistyczny we wnętrzach - ogólna charakterystyka trendu

Styl minimalistyczny od wielu sezonów cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko w modzie, ale też w aranżacji wnętrz. Chociaż jest oszczędny i dość surowy, pozwala prostymi środkami wyczarować naprawdę spektakularny efekt. Nawiązuje do różnych kultur i kierunków. Minimalistyczne są przestrzenie wierne zasadom japońskiego zen, ale też mieszkania utrzymane w skandynawskim klimacie czy nowojorskie lofty. Co je łączy? Jakie są najbardziej charakterystyczne elementy stylu minimalistycznego? Sprawdź i przekonaj się, czy właśnie ten wnętrzarski kierunek jest najlepszym pomysłem dla Ciebie!

Ład i harmonia

Jednym z kluczowych założeń minimalizmu jest harmonia. Ten kierunek przeczy szalonemu eklektyzmowi i krzykliwości. Opiera się na łagodnych formach, subtelnie skoordynowanych kolorach i wysoce estetycznych detalach, w obecności których łatwiej odpocząć i znaleźć wewnętrzny spokój. W przestrzeni minimalistycznej nie ma mowy o bałaganie czy chaosie przedmiotów pozostających w zasięgu wzroku, więc jeśli dobrze się czujesz w pomieszczeniach “wyczyszczonych” ze zbędnych elementów, ten trend jest dla Ciebie. Zainwestuj w dużą szafę na ubrania, nowoczesną komodę do salonu oraz łóżko z pojemnikiem i przechowuj w nich wszystko to, co do tej pory leżało w Twoim domu na wierzchu. Szybko się przekonasz, że w takiej przestrzeni zdecydowanie łatwiej Ci się zrelaksować.

Szafa przesuwna Bella

Funkcja ważniejsza od formy

Kolejny ważny aspekt minimalizmu to funkcjonalność. Wierni temu wnętrzarskiemu kierunkowi Azjaci i Skandynawowie uważają, że zadanie konkretnego mebla czy przedmiotu jest zdecydowanie ważniejsze od jego formy. Preferują więc rzeczy maksymalnie proste, nie „przegadane” wizualnie. Przykładowo meblościanka z szafą ma być pojemna i praktyczna, ale nie musi być bogato rzeźbiona. Proste i tanie meble kuchenne będą w sam raz, jeśli tylko są dobrej jakości i spełniają swoją funkcję bez zarzutu. Nieprzekombinowany design to jedna z najbardziej charakterystycznych cech minimalizmu. 

Tylko niezbędne dodatki

W minimalizmie przeważają gładkie płaszczyzny, które sprzyjają zachowaniu wspomnianej już harmonii. Dodatków jest raczej niewiele, a jeśli już się pojawiają, to są albo niezbędne ze względu na swoją funkcję (na przykład świeczniki, akcesoria kuchenne), albo wyjątkowo ciekawe, przypominające eksponaty z muzeum czy ważne pamiątki z podróży. Na nowoczesnej komodzie do salonu może się pojawić na przykład afrykańska figurka czy wazon z pchlego targu - wszystko jest możliwe, jeśli tylko proporcje są zachowane, a akcesoria pełnią rolę kropki nad i, a nie dominującego elementu w aranżacji. Skup się na głównej zasadzie minimalizmu „less is more”, czyli w wolnym tłumaczeniu z angielskiego: im mniej, tym lepiej. 

Wysmakowane faktury i kolory

Jak się pewnie możesz domyślić na podstawie wyżej omówionych założeń, w minimalizmie istotne są użyte w aranżacji barwy i faktury powierzchni. Nie ma jednego prawidłowego klucza. Kolory mogą być zarówno pastelowe, jak i ciemne czy intensywne - chodzi o efekt absolutnego uporządkowania. Minimaliści wybierają raczej gładkie ściany niż tapety, a żywe neonowe odcienie traktują zazwyczaj jako akcent. Chyba że decydują się na większe płaszczyzny koloru na ultra oszczędnych formach mebli do salonu bądź kuchni. Chociaż w tym przypadku również liczy się wyczucie proporcji. Przykładowo meblościanka z połyskiem, o idealnie gładkich frontach szafek, będzie doskonałym tłem dla świec zapachowych w designerskich opakowaniach czy rzeźbionych wazonów, a łóżko z efektownym tapicerowanym zagłówkiem z pikowaniem, sprawdzi się jako najważniejszy element oszczędnej aranżacji sypialni. Jeden, za to widowiskowy element wyeksponowany w prostym wnętrzu to strzał w dziesiątkę. Wykorzystaj np. lampy o intrygujących formach, ciekawą balustradę schodów czy krzesło o nietypowym kształcie. 

Komoda do salonu Porto

Mieszkanie jak galeria

Minimalizm we wnętrzach, pomimo dążenia do maksymalnego uproszczenia czy zmniejszenia ilości dodatków, jak już wiesz, lubi zaskakujące elementy. Myśl o przestrzeni, w której żyjesz, jak o galerii sztuki, w której prezentujesz ciekawe relacje między przedmiotami. Nie bój się eklektycznych zestawień - na przykład w minimalistycznej, pomalowanej na biało kuchni, z meblami kuchennymi o gładkich frontach, możesz ustawić drewniany stół vintage i cztery tapicerowane krzesła nie od kompletu. Nie bój się też dzieł sztuki, ładnie oprawionych obrazów czy fotografii.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym? Stwórz swoją aranżację o oszczędnym charakterze, nawiązującą do Skandynawii lub azjatyckiego zen. Będziesz żyć w doskonałej harmonii, ciesząc się funkcjonalnością mebli i kolorystyką, która sprzyja koncentracji.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel