Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przedpokój w pandemicznej rzeczywistości - uniwersalne meble na wymagające czasy

2020-11-24
Przedpokój w pandemicznej rzeczywistości - uniwersalne meble na wymagające czasy

W dobie pandemii koronawirusa i większej ilości czasu spędzanego w domu zaczynamy przyglądać się temu, jak zaaranżowana jest nasza przestrzeń. Warto zwrócić uwagę nie tylko na komfortowe urządzenie salonu, ale też… przedpokoju. O czym warto pomyśleć? Oto krótki przewodnik naszych ekspertów. 

Przedpokój, czyli pierwszy krok do Twojego domu

Przedpokój pełni w każdym domu bardzo ważną funkcję - wiedzą to nie tylko współcześni architekci wnętrz, ale też specjaliści od starożytnej chińskiej praktyki planowania przestrzeni - feng shui. Nic dziwnego, w końcu to symboliczny pierwszy krok w stronę domowego ogniska, przedsionek, który ma zapraszać gości do wstąpienia w głąb mieszkania. Jaki powinien być dobrze urządzony przedpokój? Przede wszystkim maksymalnie przestronny i ergonomiczny. W tym pomieszczeniu często gromadzi się naraz sporo osób, na przykład nadchodzący goście czy dzieci, które zbierają się do wyjścia na dwór. Warto tak rozplanować przestrzeń, żeby swobodnie można było mijać się w przedpokoju, ściągać okrycie wierzchnie czy chociażby podpisywać dokumenty dostarczone przez kuriera. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie meble i rozwiązania konstrukcyjne warto wziąć pod uwagę w przypadku remontu czy odświeżania przedpokoju w dobie pandemii, koniecznie zajrzyj do dalszej części tego poradnika. 

Przeczytaj na blogu:

Szafa w przedpokoju. Jaka sprawdzi się najlepiej?

Mały przedpokój z szafą. Jak go zaaranżować?

Meble do przedpokoju - funkcjonalność przede wszystkim

Kluczowe w aranżacji przedpokoju, nie tylko w czasie pandemii koronawirusa, ale też z myślą o przyszłości, jest wykorzystanie przemyślanych i funkcjonalnych mebli. Takich, które pozwolą optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń i nie zagracą jej w żaden sposób. Najlepsze będą w związku z tym te, które jednocześnie pełnią kilka różnych funkcji, na przykład siedziska do wkładania butów, lustra i wieszaka na odzież. Dzięki temu w niewielkim przedsionku nie musisz ustawiać obok siebie kilku mebli, martwiąc się o każdy pozostały centymetr kwadratowy podłogi. Genialny pomysł? Meble systemowe do przedpokoju, które zamówisz w naszym sklepie internetowym. To kompletne, całościowe rozwiązanie, złożone z kilku niezbędnych w tym pomieszczeniu elementów. Na przykład pojemne szafki na buty (w tym również zamykane), z blatem, który można wykorzystać jako siedzisko, duże lustro w ramie i wieszak, który zabezpiecza odzież przed ocieraniem się o ścianę.

Przeczytaj na blogu:

Siedzisko do przedpokoju – podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie

Dysponujesz większym metrażem? Możesz sobie pozwolić na dwudrzwiową czy nawet trzydrzwiową szafę na ubrania. To dobry pomysł zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy zaleca się po przyjściu do mieszania, przechowywanie kurtek bądź płaszczy w miejscu, do którego nie będzie bezpośredniego dostępu. Meble systemowe w gotowych kompletach to nie jedyne rozwiązanie - równie dobrze można skomponować samodzielnie taki zestaw, opierając się na swoich indywidualnych potrzebach czy wykorzystując architekturę pomieszczenia (jak chociażby wnęki). Warto rozejrzeć się za szafkami na buty, najlepiej takimi z zamykaną szufladą i otwartą półką, mniejszymi, pojedynczymi szafkami na ubrania, lustrami czy wieszakami. Najlepszy efekt uzyskasz oczywiście wtedy, gdy skoordynujesz kolorystycznie całość. Przy okazji porada dla miłośników praktycznych wskazówek: meble powinny być łatwe w czyszczeniu - w czasie pandemii szczególnie ważne jest dezynfekowanie przestrzeni, które jako pierwsze mają kontakt z domownikami po wejściu do mieszkania.

Szafa do przedpokoju Estella

Kolory i dodatki w przedpokoju - co wybrać?

Równie ważną co dobór mebli kwestią jest oczywiście estetyka. Jaki styl wybrać do przedpokoju? Czy powinien łączyć się z aranżacją wnętrza salonu, do którego prowadzi? Jakie kolory będą najlepszym pomysłem? Cóż, pytań dotyczących urządzenia jednego z najbardziej praktycznych pomieszczeń w domu jest sporo. Jednocześnie bardzo trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź - wszystko zależy od Twoich możliwości i potrzeb. Podobnie, jak w przypadku każdego innego miejsca w domu, dostosuj kolorystykę do wielkości. Im mniejszy metraż, tym kolory powinny być jaśniejsze, optycznie powiększające przedpokój. Nie musimy się jednak trzymać kurczowo tej zasady - w przedpokoju nie spędzamy przecież wiele czasu, więc w grę mogą wchodzić także odważne decyzje, na przykład ściany pomalowane na odcień antracytowy czy czekoladowy. Warto się zastanowić nad użyciem tonacji białej albo kremowej - ściany czy chodniki w takim kolorze będą się w przedsionku bardzo szybko brudzić. Ten praktyczny aspekt warto też wziąć pod uwagę, dobierając dodatki. Pluszowe dywany już po tygodniu użytkowania w przedpokoju mogą stracić schludny wygląd, a rośliny zielone powieszone na ściennych kwietnikach mogą mieć za mały dostęp do światła dziennego. Dobrym pomysłem jest wizualne oddzielenie otwartego przedpokoju od pozostałej części domu. Można to zrobić za pomocą kolorów czy rodzaju użytych materiałów (przykładowo panele czy kafelki w przedpokoju wykończone elegancką listwą podłogową). 

Garderoba Denis 5

W pandemii masz wreszcie więcej czasu na przearanżowanie przedpokoju, który od dawna czeka na odświeżenie? Wykorzystaj modne kolory, sprytne rozwiązania i meble systemowe, które pozwolą Ci zamienić przedpokój w najbardziej elegancką wizytówkę Twojego domu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel