Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 tipów na zaaranżowanie małej kuchni, w której wszystko się zmieści

2020-12-15
5 tipów na zaaranżowanie małej kuchni, w której wszystko się zmieści

Mała kuchnia to wcale nie jest… duży problem. Jeśli weźmiesz pod uwagę porady ekspertów, poradzisz sobie z ogarnięciem nawet niewielkiej przestrzeni i zorganizowaniem jej tak, żeby wygodniej Ci się gotowało i spędzało czas z bliskimi. Gdzie znaleźć naprawdę skuteczne podpowiedzi? Oto one!

Mała kuchnia - wielki kłopot? Niekoniecznie! Zobacz, od czego zacząć!

Mała, oddzielna kuchnia, a może aneks kuchenny? W każdej z tych możliwości możesz w 100% wykorzystać dostępną przestrzeń, dzięki czemu nie tylko z większą swobodą będziesz mogła poruszać się w kuchni podczas przygotowywania posiłków, ale też spędzać w niej czas z rodziną czy książkami do nauki języka obcego. Warto zacząć od samego stylu - w mniejszych kuchniach lepiej sprawdzą się aranżacje minimalistyczne, klasyczne, pozbawione nadmiaru bibelotów czy kolorów, które przytłaczają i wizualnie zbliżają do siebie ściany. O odcieniach, jakie sprawdzą się najlepiej w kuchni, powiemy więcej już za chwilę.

Przeczytaj na blogu:

Jak dobrać meble kuchenne do małej kuchni?

Kuchnia otwarta na salon – jak urządzić? Najlepsze rozwiązania

Co jeszcze warto wiedzieć o wystroju tego rodzaju pomieszczenia? Zasadniczą kwestią pozostaje dostęp do światła naturalnego, a w razie konieczności - do odpowiednio zaplanowanych źródeł światła sztucznego, zarówno nad stołem, jak i nad blatami roboczymi. Kluczem jest korzystanie z pomysłowych rozwiązań, które pozwalają zaprowadzić ład i lepiej zorganizować każdą kuchenną strefę. Jakimi konkretnymi wskazówkami dzielą się eksperci?

1. Kolory w niewielkiej kuchni - jakie będą najlepsze?

W małej kuchni podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu o niewielkim metrażu, najlepiej zastosować jasną paletę barw. Białe ściany, zwłaszcza te o delikatnie satynowym wykończeniu, będą odbijały światło i powiększą optycznie wnętrze. Podobnie zadziałają oczywiście pastelowe tonacje, takie jak krem, écru, róż, wanilia, błękit. Jeśli chcesz wymodelować wąską przestrzeń albo po prostu nadać kuchni charakteru o designie jak z Instagrama, pomaluj jedną ścianę (na przykład znajdującą się najdalej od wejścia albo tę sąsiadującą z blatem roboczym) na bardziej intensywny kolor, na przykład słoneczny żółty czy wiosenną zieleń. 

Stół do jadalni Malaga

2. Sprytne szafki kuchenne, schowki i organizery - co wybrać?

Kuchnia to pomieszczenie, które pełni szczególną rolę - musi być maksymalnie funkcjonalne, gwarantujące swobodę poruszania się i odnalezienia się między poszczególnymi strefami. Wiedzą o tym przede wszystkim ci, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pichcenia i przyrządzania smakołyków dla rodziny. Jeśli chcesz, żeby małe kuchenne pomieszczenie (w tym aneks) było dobrze zaaranżowane, wybierz szafki kuchenne pozwalające na świetną organizację. Dzięki schowkom i szufladom zniknie z pola widzenia wszystko, co w danej chwili nie musi być na wierzchu. Efekt? Ład i harmonia, dzięki którym kuchnia wygląda na większą. Możesz wybrać nawet tanie meble kuchenne, nikt nie każe Ci inwestować w kosztowne rozwiązania. Liczy się funkcjonalność i jakość wykonania, które gwarantują szafki kuchenne z naszego sklepu. Dodatkowa podpowiedź? Stawiaj na jasną kolorystykę, na przykład odcień sosnowego drewna czy biel. 

Przeczytaj na blogu:

Kuchnie modułowe – czym są? Poznaj zalety kuchni systemowej

Jaki stół do kuchni wybrać? Nasze porady i wskazówki

3. Optymalna wielkość stołu - modele, na które warto się zdecydować

Kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę przy planowaniu aranżacji małej kuchni, pełniącej również funkcję jadalni? Naturalnie stół. Musi być wygodny w użytku, ale nie może zajmować za dużo miejsca. Idealnie sprawdzi się model okrągły, bez ostrych kątów, przy którym swobodnie usiądzie cała rodzina. Oczywiście istotny będzie też wybór odpowiednich krzeseł - wygodnych, ale nie zajmujących wiele miejsca. Propozycja do aneksu kuchennego? Kącik śniadaniowy w formie blatu przytwierdzonego za pomocą zawiasów do wyłomu ściany. Jeśli dodasz do niego dwa czy trzy lekkie hokery, zyskasz nowoczesną aranżację i wykorzystasz „niepotrzebną” wnękę.

Nadstawka na komodę Style

4. AGD w zabudowie - oszczędność miejsca, którą docenisz

Kolejny tip prosto od profesjonalistów? Projektując małą kuchnię, warto zdecydować się na umieszczenie AGD bezpośrednio w zabudowie mebli. Okap montowany do sufitu, piekarnik czy zmywarka wbudowane w szafkę kuchenną - to dobre propozycje dla wszystkich właścicieli niewielkich mieszkań. Tanie meble kuchenne, które umożliwiają taką aranżację miejsca, znajdziesz w naszym sklepie internetowym, na przykład w kolekcji VIKI czy RIVA. Warto przy okazji wybrać taki układ szafek kuchennych, który pozwoli wykorzystać maksimum ściany, nawet do samego sufitu. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce jest na wagę złota, a przy korzystaniu z wyższych półek zawsze można skorzystać ze specjalnych stopni. Nie musisz obawiać się o estetykę - sięgając chociażby po dodatkowe fronty szafek z naszej oferty dopniesz całą stylizację wnętrza na ostatni guzik.

5. Zabezpieczenie ściany przy blacie kuchennym

Na pewno wiesz, że zachować względny ład podczas gotowania w ciasnej kuchni wcale nie jest łatwo. Stos naczyń szybko rośnie, a chwila nieuwagi sprawia, że ściany stają się poplamione i nieestetyczne. Pamiętaj więc, że szczególnie w przypadku małych pomieszczeń kuchennych, ważne są względy praktyczne. Do malowania ścian użyj łatwo zmywalnych farb, na przykład lateksowych, a ścianę za blatem kuchennym zabezpiecz materiałem, który też bez trudu wyczyścisz. Płytki ceramiczne o dużej powierzchni czy panele przypominające naturalne drewno? Tylko od Ciebie zależy, na jaki styl postawisz!

Jeśli szukasz sprytnych rozwiązań, które ułatwią Ci życie w małej kuchni, jesteś w odpowiednim miejscu! Sprawdź nasze podpowiedzi i rozejrzyj się za tanimi meblami kuchennymi w naszym sklepie. Z całą pewnością pomogą Ci wyczarować wymarzoną aranżację!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel