Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styl industrialny – czym się cechuje i wyróżnia? Jak urządzić wnętrze industrialne

2023-09-20
Styl industrialny – czym się cechuje i wyróżnia? Jak urządzić wnętrze industrialne

Jeśli chcesz sprawdzić, czy styl industrialny to naprawdę tylko beton i metal lub wręcz przeciwnie – znasz oraz lubisz styl loftowy i szukasz inspiracji, ten artykuł jest dla Ciebie!

Czym jest styl industrialny, jakie są jego cechy charakterystyczne?

Historia stylu industrialnego sięga drugiej połowy XIX wieku, jednak jego kariera we wnętrzach zaczęła się w latach 60. XX wieku. To właśnie wtedy nowojorska bohema zaczęła zajmować pomieszczenia – lofty – w dawnych pofabrycznych budynkach. Tworząc w nich aranżacje wnętrz, które dziś nazywamy industrialnymi lub właśnie loftowymi.

Zestaw mebli do salonu z ryflowanymi frontami i wysokimi nóżkami LENDO

Zestaw mebli do salonu z ryflowanymi frontami i wysokimi nóżkami LENDO

Cechą loftu są więc przede wszystkim otwarte przestrzenie, duże okna, surowe materiały oraz oszczędna kolorystyka. Ten styl wyróżnia się minimalizmem, oszczędnym umeblowaniem oraz zastosowaniem sprzętów, które mogą kojarzyć się z dawną fabryką. Podsumujmy najważniejsze cechy stylu industrialnego!

  • Zastosowanie surowych materiałów – takich jak cegła na ścianach (najlepiej naturalna), betonowe podłogi, wszechobecne metalowe stelaże oraz drewno – najlepiej obrobione z zachowaniem jego naturalnych cech. Te materiały nadają wnętrzu charakter oraz teksturę, która sprawia, że pomimo surowości wystroju, pomieszczenie wygląda interesująco.
  • Otwarta przestrzeń – zaryzykujemy stwierdzenie, że moda na otwarte kuchnie może mieć coś wspólnego ze stylem loftowym. Dawne hale fabryczne charakteryzowała przestrzenność i bardzo wysokie sufity. Jeśli chcesz wprowadzić taki industrialny klimat w kawalerce w bloku, postaw więc na salonokuchnię oraz zastosuj wertykalne elementy wystroju, które optycznie "podniosą" sufit – wysokie regały, zabudowę pod sufit itp.
  • Kolorystyka – paleta industrialnych barw jest neutralna, to przede wszystkim szarości, beże, czerń, biel oraz kolory ziemi – takie jak rudości oraz ochra.
  • Metalowe akcenty – metalowe elementy pomogą w podkręceniu fabrycznego charakteru pomieszczenia. Wybierz meble wsparte na stalowych nóżkach oraz stelażach, dodaj do wystroju nieco szczotkowanego niklu czy akcesoriów wykonanych z żelaza.
  • Widoczne rury i kable – jeśli rura od kaloryfera lub wiszące wszędzie kable doprowadzają Cię do szału, urządź swoje mieszkanie w stylu industrialnym – pozbędziesz się problemu! Oczywiście żartujemy, wszystko z umiarem. Ale faktem jest, że loftowa estetyka dopuszcza, a wręcz zaleca wyeksponowanie tych na ogół ukrytych elementów wyposażenia – zwłaszcza jeśli są wykonane z ciekawych materiałów.
  • Ogromne okna i naturalne światło – cechą charakterystyczną loftów były ogromne okna. Oczywiście obecnie nie każdy może pozwolić sobie na wielkie przeszklenia od podłogi do sufitu – postaraj się jednak o to, by do pomieszczenia wpadało jak najwięcej naturalnego światła.
  • Akcesoria – surowe industrialne wnętrza doskonale prezentują się w towarzystwie szlachetnych wzorzystych tkanin, dużych roślin doniczkowych oraz starannie dobranych plakatów i obrazów. Dzięki przemyślanym dodatkom ocieplisz aranżację, wprowadzisz do niej odrobinę przytulności i sprawisz, że będzie prezentowała się ciekawie i niebanalnie.

Styl industrialny a loftowy we wnętrzu – czym się różnią?

W artykule dla uproszczenia używamy terminów "loftowy" i "industrialny" zamiennie, jednak warto zaznaczyć, że mimo wszystko są to dwa osobne, choć bardzo podobne do siebie estetyki.

Głównym różnicą jest to, że industrial skupia się przede wszystkim na fabrycznym aspekcie aranżacji, co sprawia, że jest minimalistyczny, surowy oraz skupiony głównie na użytkowym charakterze pomieszczeń. Lofty z kolei miały być pofabrycznymi wnętrzami przekształconymi w mieszkania, co sprawia, że styl loftowy bardziej skupia się na wykończeniu oraz na tym, jak przytulnie i estetycznie zaaranżować dostępną przestrzeń.

Komplet mebli do salonu ENBER

Komplet mebli do salonu ENBER

Podsumowując tę krótką komparatystykę, loft skupia się na adaptacji industrialnego wnętrza i przekształceniu go w przestrzeń wygodną do życia. Styl industrialny to znacznie szersze pojęcie wnętrzarskie, inspirowane fabryczną estetyką oraz specyficznymi materiałami.

Przeczytaj na blogu: Soft loft - przytulna odsłona industrialnego stylu

Meble i oświetlenie w stylu industrialnym

Meble loftowe stworzone z myślą o stylu industrialnym wyróżniają się wysoce użytkowym charakterem oraz oszczędną, a wręcz surową estetyką. Ich kształt i formy inspirowane są wyposażeniem fabrycznym – metalowymi regałami, paletami, geometryczną prostotą. Do ich tworzenia wykorzystuje się surowe naturalne materiały. Świetnie sprawdza się połączenie metalu oraz drewna z widocznym rysunkiem słojów czy żelaza z betonem architektonicznym. Oto kilka przykładów mebli, które najczęściej można spotkać we wnętrzach w stylu industrialnym.

  • Metalowe krzesła i taborety oraz metalowe lub betonowe stoliki – tego rodzaju meble wsparte na prostych, metalowych nóżkach lub stelażach to częsty wybór we wnętrzu inspirowanym fabryką. Najchętniej wybierane są modele wykonane z drewna oraz metalu – naturalny ciepły odcień dębu czy orzecha pozwala zrównoważyć surowy charakter mebli.
  • Meble "z odzysku" – zarówno loft, jak i industrial kochają meble z lat 60. i 70. Klasyki PRLu będzie wyglądać w nich zachwycająco!
  • Skórzane meble – w surowych postfabrycznych wnętrzach skórzana sofa lub obszerny tapicerowany fotel będą wyglądać ciekawie i oryginalnie.
  • Metalowe szafki i kufry do przechowywania w stylu vintage – pomogą Ci wprowadzić do pomieszczenia industrialny charakter, a przy tym zapewnią (solidną!) przestrzeń do przechowywania.
  • Meble wykonane z połączenia drewna i metalu – szafy, regały komody – postaw na proste meble, na przykład te, które znajdziesz w naszym sklepie oznaczone jako LOFT!

Oczywiście meble to tylko jeden z elementów wnętrza stylizowanego na fabryczne. Poza nimi ważne jest też odpowiednie oświetlenie. Jak już wspomnieliśmy, warto stawiać na naturalne światło wpadające przez duże okna (najlepiej ze szprosami), jeśli jednak musisz nieco podrasować ten aspekt, mamy dla Ciebie kilka propozycji lamp, które pomogą Ci osiągnąć pożądany klimat.

  • Goła żarówka na kablu – nie, to nie żart. W sklepach znajdziesz specjalne modele żyrandoli zaprojektowane w taki sposób, że wyglądają jak standardowe oświetlenie w pustostanie. Warto jednak zauważyć, że te modele są, po pierwsze, bezpieczniejsze niż tradycyjne rozwiązanie tego typu, a po drugie prezentują się jednak znacznie lepiej!
  • Wiszące lampy z metalowymi abażurami – chodzi tutaj o proste, surowe oświetlenie, które świetnie wygląda nie tylko w wystroju industrialnym, ale też skandynawskim czym holenderskim!
  • Lampy stojące – duża przestrzeń sprawia, że na podłodze jest sporo miejsca. Warto wykorzystać je na lampy stojące w stylu prostych reflektorów lub oryginalne modele z jedną dużą żarówką – taką propozycją jest lampa z półką Viper, którą znajdziesz w BroMarkt.

Pomysły na mieszkanie w stylu industrialnym

Po lekturze pierwszej części artykuły już masz prawdopodobnie pewną wizję mieszkania w stylu industrialnym.  Pozwól jednak, że pozwolimy sobie uporządkować zebrane wcześniej informacje i pomożemy Ci zaaranżować Twoją wymarzoną przestrzeń w stylu industrialnym i loftowym (tak, wciąż uparcie mieszamy te pojęcia).

Salon z aneksem w stylu industrialnym

Salon z aneksem kuchennym to idealna kanwa dla industrialnej aranżacji. Otwarte pomieszczenie pozwoli Ci stworzyć wymarzone wnętrze. Postaw na podłogi z betonu architektonicznego (łatwo się myją i świetnie wyglądają) lub naturalnego drewna. Do salonu wybierz regały na stalowych stelażach oraz meble z drewna z elementami malowanymi na kolor proszkowy.

Meblościanka w stylu industrialnym OLI

Meblościanka w stylu industrialnym OLI

W industrialnym, szaro-białym salonie dobrym wyborem będzie też kanapa w odcieniach rudości lub ochry, która wprowadzi do wnętrza plamę koloru. Na podłodze możesz położyć wysokiej jakości, orientalny dywan, a na podłodze i półkach ustawić zielone rośliny.

W otwartej kuchni pięknie będzie wyglądać nasza kuchnia MELA, najlepiej z frontami w kolorze dąb artisan, oraz stół karo z blatem w tym samym stylu, wspartym na metalowym stelażu.

Sypialnia w stylu loft

Sypialnia w stylu loft to sypialnia idealna. Proste, minimalistyczne wnętrze w neutralnych kolorach sprzyja wyciszeniu i relaksacji. W tym wypadku wybierz białe lub szare ściany – może to być na przykład malowana na kolory off-white cegła, ale doskonale będzie wyglądać też ta w naturalnym wydaniu.

Na tym pięknym tle ustaw odpowiednie łóżko – na przykład nasz model KARITA, obity ekoskórą oraz z metalowymi, wysokimi nóżkami. W kolekcji KARITA znajdziesz też pozostałe meble do sypialni, takie jak komoda czy stolik nocny.

Zestaw mebli do sypialni QUANT dąb artisan loft

Zestaw mebli do sypialni QUANT dąb artisan loft

Na koniec nie zapomnij o dodatkach. W oknie powieś praktyczną roletę dzień-noc lub, jeśli chcesz ocieplić pomieszczenie, efektowną zasłonę z naturalnego materiału – na przykład surowego lnu. Przed łóżkiem możesz ułożyć pleciony dywanik, a pościel okryć wełnianym kocem.

Łazienka w stylu industrialnym

Jeśli planujesz remont, postaw na łazienkę w betonie architektonicznym! Takie wnętrze, odpowiednio oświetlone, pięknie się prezentuje, a przy tym jest łatwe do utrzymania w czystości. Na podłodze, w celu ocieplenia aranżacji, możesz położyć ceramiczne płytki naśladujące naturalne drewno lub w kolorze terakoty.

Zestaw industrialnych mebli łazienkowych COUNTRY

Zestaw industrialnych mebli łazienkowych COUNTRY

Postaw na minimalistyczne wyposażenie – prysznic typu walk in ze szklaną kabiną ze szprosami, baterię i armaturę w kolorze czarnym lub szczotkowanego niklu. Surowy charakter łazienki przełamiesz roślinami doniczkowymi oraz tekstyliami – pięknymi ręcznikami czy dywanikami z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy juta.

Dodatki we wnętrzach industrialnych

No właśnie, dodatki. Dużo o nich pisaliśmy. Jakie powinny być we wnętrzach industrialnych? Przede wszystkim – nieliczne. Powiny też być wysokiej jakości, a swoim charakterem nawiązywać lub kontrastować z otaczającą je aranżacją. Postaw na naturalne materiały, szlachetne tkaniny i unikatowe ozdoby. Wybierz graficzne plakaty i duże, minimalistyczne obrazy. Na ścianach pięknie będą wyglądać też czarno-białe zdjęcia w dużym powiększeniu, włożone w antyramy.

Styl industiralny lubi też proste szkło – na przykład brązowe szkło apteczne, ale też szkło laboratoryjne – wazony i osłony na doniczki z miedzi lub mosiądzu oraz kolorową, najlepiej etniczną ceramikę.

Polecane

pixel